אתר של מפיץ הרבלייף עצמאי

דיכאון אצל מבוגרים – אפשר גם אחרת

שתפו :)

Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

כאשר אנו מדברים על אוכלוסיית העולם המבוגרת אנו רואים קרוב לעשרים וחמש אחוז אשר סובלים מדיכאון כרוני ברמות שונות. עד לפני כמה שנים יכלו אותם מבוגרים לזוז בכוחות עצמם, לבצע את מטלות היום יום מבלי להרגיש ובסוף לסיים את היום עם כוס בירה צוננת. בעקבות הגיל מתחילים משברים רבים כתוצאה מחוסר היכולת. רוב המבוגרים לא יודעים איך כל זה קרה להם ביום אחד, רובם מעדיפים גם לא לפתוח את זה שלא ירחמו עליהם. מהם התסמינים לדיכאון בגיל השלישי ואיך אפשר לטפל בהם? הישארו איתנו.

מה הם תסמיני הדיכאון הנפוצים ביותר?

דיכאון הוא אינדיבידואלי, אך עם זאת יש מספר סימפטומים אשר יכולים לאפיין דיכאון בגיל השלישי בצורה הטובה ביותר.

  1. חוסר חשק לבצע פעולות יום יומיות כמו פעם
  2. הפרעות שינה (חוסר מוגבר בשינה, או שמא מחליט בן הגיל השלישי להסתגר בביתו כל היום)
  3. ירידה חדה בתיאבון (גם עלייה מוגזמת בתיאבון עלולה גם היא להתפרש כסימפטום של דיכאון)
  4. לא מרבה במילים
  5. רגשי נחיתות
  6. מחשבות אובדניות

מה הם הסיבות לדיכאון בגיל השלישי?

רגע לפני שנדבר על טיפול בדיכאון בשיטת CBT, רצוי להבין מהם הגורמים לדיכאון וכיצד ניתן לזהותם. למעשה, תוכלו למנוע את הסימפטומים או לחילופין להקל עליהם עוד בשלבי ההתחלה. ישנם מספר סיטואציות נפוצות ביותר בגיל השלישי אשר גורמות למבוגר להיכנס למצב של דיכאון.

  1. בדידות – מבוגרים רבים לא גרים בסמוך אל משפחותיהם, הילדים גדלים וכל אחד מוצא את הדרך שלו בחיים, הפגישות המרוכזות הם מספר פעמים בשנה בערבי חג, היכולת ללכת למקומות כמו סופר, חוגים או אפילו אירועים משפחתיים הפכו להיות בגדר מותרות – המבוגרים מעדיפים לא לדבר על זה ואפילו לא טורחים לבקש מילדיהם את כל הדברים האלו מפני שהם לא רוצים להרגיש “סיעודיים”.
  2. מוות – מוות הוא אחד הגורמים הגדולים ביותר לדיכאון בקרב הגיל השלישי, חברים קרובים של ההורים הולכים לעולמם, בני הזוג הלכו גם הם או שהפכו לסיעודיים וחסרי יכולת לבצע דברים שפעם יכלו לעשות בלי בעיה. דבר זה משליך על המבוגרים רבות וגורם להם לתהות מתי יגיע התור שלהם, בנוסף לכאב הגדול של האובדן והבדידות.
  3. בריאות – עם השנים גם בריאותם של המבוגרים מתערערת משמעותית, דברים שיכלו לעשות פעם היום הם צריכים לעשות יחד עם מטפל או עם מלווה מהמשפחה. שינויים רבים מתחוללים בגוף, חוסר יכולת לייצר ויטמינים, סידן, מחלות כאלו ואחרות שמגיעות עם הגיל ועוד. אנשים רבים המגיעים לגיל השלישי זקוקים לתוספי תזונה ומוצרי בריאות בכדי לקבל את החומרים הנ”ל בצורה מאוזנת. 
  4. הערכה עצמית ירודה – הערכה עצמית ירודה מתקשר בצורה ישירה אל כל הנושאים עליהם דיברנו עד עכשיו, כאשר בן אדם שהיה 50-60 שנה בריא ויכול לבצע כל פעולה, הרגיש פעיל, שהוא בגג העולם, הקים משפחה, עסק וכיום הוא לא מסוגל אפילו ללכת למקרר מבלי להרגיש כל חלק בגוף שלו בנפרד זה גורם לתחושת חוסר הערכה עצמית, תחושה זו לרוב מלווה בריקנות וחוסר תקווה שגורם למבוגר להתכנס בתוך עצמו.

טיפול בדיכאון – עוד היום!

אדם שחווה תחושת דיכאון יכול להסכים שזה הדבר הכי קשה ורע שיכול להיות, שדים בראש שרצים 24/7 גם בזמן שאתה ישן, סיוטים שלא פוסקים. מצב של דיכאון כרוני עלול למצבו הנפשי והרפואי של המטופל להידרדר. אל תתעלמו מבני הגיל השלישי – תנו להם את הכבוד שמגיע להם, תהיו שם בשבילם.

מאמרים נוספים מבית הרבלנד

מזה תפריט אורח חיים בריא

מדוע כל המומחים לתזונה ולבריאות ממליצים להקפיד על תפריט נכון ומאוזן ולקיים אורח חיים בריא? מה ההבדל בין תפריט של תזונה מאוזנת לתפריט המבוסס על

למאמר המלא

כבר שוחחתם עם חבר הרבלייף עצמאי?​

תיהנו מיתרונות הקשר הישיר עם חבר הרבלייף עצמאי.

אם אתם כבר בקשר עם חבר הרבלייף עצמאי, תוודאו שאתם שומרים על קשר על מנת ליהנות מתמיכה אישית.

מוצרי הרבלייף נמכרים באופן בלעדי ע”י חברי הרבלייף העצמאיים שלנו. אתר זה מופעל ע”י חבר הרבלייף עצמאי ולא ע”י הרבלייף ישראל (1990) בע”מ. האתר הרשמי של הרבלייף הינו www.herbalife.co.il

*כל ההצהרות המתייחסות לבקרת משקל מתייחסות לתוכנית בקרת המשקל של הרבלייף הכוללות בין היתר תזונה מאוזנת, פעילות גופנית קבועה, צריכה יומית של כמויות נוזלים נאותות,שימוש בתוספי תזונה ומנוחה מספקת. כל התוצאות הן אישיות ועשויות להשתנות מאדם לאדם*